Zmiany w 2020r.

Początek nowego roku kalendarzowego tradycyjnie wiąże się z wejściem w życie szeregu zmian w przepisach podatkowych. Rok 2020 ma być kolejnym rokiem uszczelniania systemu podatkowego, z czym wiąże się większość nowych regulacji. Obok dodatkowych obowiązków nakładanych na podatników, pojawią się też jednak wyczekiwane od dawna uproszczenia.

  • 31 grudnia skończył się okres przejściowy. Od nowego roku wchodzi w życie obowiązkowa „biała lista” podatników VAT
  • W 2020 roku rozszerzony zostanie także mechanizm podzielonej płatności VAT
  • Zmieniają się także zasady wystawiania faktur na podstawie paragonu. Będzie to możliwe, o ile znajdzie się na nim NIP nabywcy.

Rewolucja i ewolucja. Oto 10 najważniejszych zmian w podatkach w 2020 r.

1. Rozliczenia z kontrahentami na rachunki z „białej listy”

Nowe obowiązki nałożą na podatników przepisy wprowadzające tzw. „białą listę” podatników VAT. Czym jest „biała lista”? Upraszczając, połączeniem dotychczasowych rejestrów o podatnikach VAT czynnych i zwolnionych, wykreślonych z rejestru oraz tych którym odmówiono rejestracji, w jeden wykaz. Na „białej liście”, obok podstawowych informacji jak nazwa lub adres siedziby podatnika, znajdą się też m.in. informacje o numerach kont bankowych otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

2. Coraz więcej podzielonych płatności

Więcej na:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/podatki-w-2020-roku-oto-najwazniejsze-zmiany-od-1-stycznia/ry08hnl.amp

Comments are closed.