Zmiany 2016 – Składki ZUS w górę

Wzrost najniższej krajowej cieszy pracowników, ale już niekoniecznie przedsiębiorców. Minimalne wynagrodzenie za pracę wyznacza również wysokość składek preferencyjnych, czyli tak zwanego małego ZUS. To ulga dla początkujących przedsiębiorców, która może trwać maksymalnie 2 lata. Kwota bazowa, czyli podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne, w tym przypadku wynosi 30 procent najniższej krajowej, w związku z czym od stycznia wzrośnie o 30 złotych.

W tym roku miesięczna kwota składek na ubezpieczenia społeczne (mały ZUS) będzie wyższa o prawie 10 złotych. Przedsiębiorca ma prawo obniżyć łączną wartość składki o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (2,45 procent).

Podwyżki czekają też tych, którzy firmę prowadzą dłużej niż 2 lata. Żeby obliczyć wysokość składek, wystarczy zajrzeć do ustawy budżetowej na 2016 rok. Wynika z niej, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne będzie w przyszłym roku wynosić 4055 złotych. W 2016 roku stawki będą więc obliczane od 2433 złotych (60 procent średniej pensji). To o 57,6 zł i 2,4 proc. więcej, niż w dotychczas.

W sumie więc właściciele firm będą musieli co miesiąc oddawać do ZUS przynajmniej 832,57 zł, czyli o prawie 20 złotych więcej niż w kończącym się roku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na przykład na ubezpieczenie chorobowe płacić więcej i liczyć na wyższe świadczenia. W praktyce jednak mało kto decyduje się na odprowadzanie składek w wysokości innej, niż minimalna.

Na chwilę obecną nie jest znana wysokość składki na ubezpieczenia zdrowotne, jaka będzie obowiązywała w przyszłym roku. Podstawy wymiaru tego ubezpieczenia należy ustalić w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2015 roku, które GUS ogłosi dopiero w styczniu 2016 roku.

Więcej na money.pl:

Post Tagged with ,
Comments are closed.