Zmiany 2016 – Elektroniczne L4

Od stycznia wielu pracowników nie będzie już musiało spieszyć się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego do pracodawcy. Wszystko dlatego, że wraz z nowym rokiem wchodzą przepisy, umożliwiające wystawianie tak zwanych elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA.

Informacja o chorobie pracownika trafi do ZUS zanim jeszcze pacjent opuści przychodnię, a ten przekaże wieści pracodawcy. Będzie to możliwe jednak tylko wtedy, gdy pracodawca będzie miał konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnicy odprowadzający składki za więcej niż pięć osób muszą je założyć jeszcze przed końcem roku.

Ci płatnicy, którzy rozliczają składki za mniej osób, nie muszą tego robić, ale muszą poinformować pracowników o konieczności dostarczenia zwolnienia w formie papierowej, jeśli zostało wystawione przez lekarza w formie elektronicznej. Jeśli płatnik założy profil na PUE w 2016 roku, będzie miał 7 dni na poinformowanie podwładnych o ustaniu obowiązku dostarczania mu wydruku e-ZLA.

Więcej na money.pl:

Post Tagged with ,
Comments are closed.